Games for Windows Live nareszcie w Polsce!

Oficjalnie? Niestety nie 🙁 Z niewyjaśnionych powodów, pomimo wielu apelów i petycji M$ nie chce udostępnić swojego serwisu w Polsce, odcinając rzesze graczy od możliwości kolekcjonowania gier i osiągnięć (Achievements) na platformie G4WL (Games for Windows Live). Co gorsza, gry wydawane w Polsce pod szyldem Games for Windows mają zablokowaną możliwość korzystania z tej platformy, co prowadzi m. in. do tego, że nie są dostępne żadne DLC (vide afera z Fallout 3).

Nieoficjalnie? Jak najbardziej tak! Otóż w połowie grudnia wydarzyło się coś, co pozwala cieszyć się pełną funkcjonalnością G4WL. Mam na myśli pojawienie się pierwszej darmowej gry czyli Tinker. Stosując kilka trików można odblokować możliwość grania na G4WL, ale po kolei.
 1. Załóżmy przez chwilę, że mieszkamy za naszą zachodnią granicą, np. w Niemczech. Nikt nie może nam zabronić założenia konta na Hotmail http://www.hotmail.com, więc zakładamy takie konto i kluczową kwestią jest, aby podać niemiecki adres zamieszkania z kodem pocztowym. Konto Hotmail identyfikuje nas w usłudze G4WL, dlatego adres musi być autentyczny.
 2. Pobieramy platformę G4WL http://www.gamesforwindows.com, instalujemy i logujemy się używając konta hotmail jako Windows Live ID. W razie problemów z uruchomienie warto zainstalować najnowszego .NET (dotnetfx3.exe) , Silverlight i VC++ (vcredist_x86.exe). Na systemie XP będzie także potrzebna łatka WindowsXP-KB938759-x86-PLK.
 3. Konfigurujemy gamertaga na G4WL i pobieramy darmową grę Tinker. Uruchamiamy grę i próbujemy zdobyć pierwsze osiągnięcie przyznawane za ukończenie dowolnej planszy. W każdej chwili możemy podczas grania przejść do gamertaga wciskając klawisz *Home*. Jeżeli osiągnięcie nie zostało przyznane należy zrestartować komputer i spróbować jeszcze raz. Chodzi o to, że chwilę potrwa zanim dane o nowym gamertagu rozpropagują się po serwisach M$.
 4. Jeżeli osięgniecię się pojawiło i przyznano punkty to możemy przejść do profilu na xbox.com http://live.xbox.com/en-IE/default.aspx i także sprawdzamy czy dane są poprawne. Możemy też skonfigurować profil. (Uwaga: domyślnie może ustawić się język polski pobrany z lokali przeglądarki i serwis będzie niedostępny. Należy zmienić język zgodnie z naszym miejscem zamieszkania, patrz punkt 1.)
 5. Ostatecznie tworzymy gamercard na http://www.mygamercard.net. Gamergard jest to wizytówka, którą można używać w internecie. Tak wygląda moja: Potwierdzenie konta na gamercard.net jest dwuetapowe. Trzeba potwierdzić link z maila oraz link z wiadomości prywatnej wysłanej na nasze konto w xbox.com. Znów trzeba odczekać jakiś czas, aż gamercard.net pobierze dane z xbox.com i stworzy taga. W chwili gdy pojawią się osiągnięcia i punkty proces rejestracji jest zakończony.
 6. Ale co z grami takimi jak Fallout3, Resident Evil 5, Batman? Jak zdobywać osiągnięcia i punkty? Niestety nie można do tego wykorzystać polskich wydań wykastrowanych z elementów G4WL. Ale jest także na to sposób 🙂 Należy zaopatrzyć się grę wydaną za granicą, np w Niemczech albo Wielkiej Brytanii. Oryginalna gra zostanie dodana do konta G4WL i można grać.
 7. No i ostatni punkt tej instrukcji dla tych, którzy dysponują grą, ale nie chcę albo nie mogą łączyć się z usługą G4WL a chcieliby chwalić się osiągnięciami. Jest na to sposób. Wystarczy uruchomić grę, która powinna połączyć się z wcześniej utworzonym gamertagiem w trybie offline. Gramy śmiało i zdobywamy osiągnięcia, które dodają się do naszego profilu lokalnie i nie są na razie nigdzie wysyłane. W jaki zatem sposób wysłać te osiągnięcia do xbox.com? Tutaj z pomocą przychodzi nam Tinker, który jest przecież oryginalną, oficjalną i darmową grą G4WL. Uruchamiamy Tinker i gramy przez chwilę. Po przejściu na gamertag (klawisz *Home*) powinniśmy zobaczyć osiągnięcia i punkty z gry, w która graliśmy offline. Po chwili te informacje powędrują do xbox.com a stąd dalej do gamercard.net!
Jak już złapałeś bakcyla osiągnięć to polecam serwis http://www.xbox360achievements.org. Warto także zainteresować się platformą Steam http://store.steampowered.com/, choć moim zdaniem system osiągnięć nie jest tak dopracowany jak w G4WL (a oryginalnie pochodzący z XboX Live, którego G4WL jest na razie bardzo ubogą namiastką).
This entry was posted in Gry.

3 Responses to Games for Windows Live nareszcie w Polsce!

 1. ynleborg says:

  Minął rok i znów czas na gorzki komentarz. M$ wprowadzając Live w Polsce najwyraźniej zapomniał o G4WL. Jest tam zaledwie kilka gier i w szczególności brakuje gier darmowych takich jak Tinker czy Game Room.

  Więc tutorial wcale się nie zdezaktualizował, bo nadal opłaca się mieć konto niepolskie. Ja zmigrowałem, dostałem 800MSP, które nie mam na co wydać…żałuje.

 2. mlnmrwsk says:

  Witam, mam konto w Xbox LIVE. Czy mógłbym skonfigurować Games for Windows z Xbox LIVE i czy te osiągnięcia z G4W będą na koncie Xbox LIVE ??

 3. ynleborg says:

  Witam, niezły zbieg okoliczności. Dzisiaj przyszedł do mnie nowiutki XBOX i miałem okazje pierwszy raz przetestować gamertaga. Co prawda zrobiłem to w drugą stronę, czyli zalogowałem sie do xboxa tagiem stworzonym na G4W. Nie było z tym żadnego problemu, to potwierdza tylko fakt, że G4WL i Xbox Live to jedna i ta sama usługa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.